szkolić z bhp w Białymstoku? Tak czy nie? - bhp

bhp białystok

Kto tworzy systemy zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpi

szkolić z bhp w Białymstoku? Tak czy nie? - bhp bhp białystok
eczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.


Okiełznać zagrożenie

Co przydaje się w pracy? Zapewne umiejętności interpersonalne, zapał, energia i kwalifikacje. Co jednak oprócz tego może wpłynąć na komfort w miejscu pracy? Poczucie bezpieczeństwa - a to zapewnia odpowiednie przygotowanie.

Każdy pracownik powinien przejść przez tzw. szkolenia BHP. Jest to obowiązkowa czynność - zarówno przed podjęciem się pracy na danym stanowisku (wstępne), jak i w trakcie zatrudnienia (okresowe). Niezależnie od wykonywanej profesji, takie szkolenia powinny być przeprowadzone- bez wyjątku. Zazwyczaj towarzyszy im także kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ), który polega m.in. na nauce gaszenia pożaru oraz odpowiedniego zachowania podczas ewakuacji. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ratowania zdrowia i życia, podstawą jest pierwsza pomoc i zaznajomienie się z czynnościami wykonywanymi podczas jej przeprowadzania.

Nie trzeba być medykiem lub innym specjalistą, by móc pomóc sobie i towarzyszom w trudnych chwilach. Zagrożenia są wszędzie- warto je oswoić.


Czas trwania szkolenia BHP

Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.


Jak wygląda audyt BHP

Przeprowadzanie audytu BHP jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym zadaniem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy w danej firmie są przestrzegane odpowiednie przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną ze sprawdzanych kwestii związanych z bezpieczeństwem są szkolenia BHP pracowników oraz okres ich ważności. Przeprowadzaniem audytu bezpieczeństwa zajmują się odpowiednio wykwalifikowani i wyszkoleni specjaliści pracujący w służbie BHP. Audyt BHP polega na sprawdzeniu warunków pracy panujących w danym zakładzie, firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Ocenie podlegają wszelkie sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, która to ocena jest przeprowadzana przez zatrudnioną do tego celu zewnętrzną firmę. Po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa pracodawca otrzymuje szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonej oceny wraz ze wskazówkami, co należałoby zmienić w firmie w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.